Tekstovi o Konjicu

ASTRONOMSKI INSTRUMENT IZ KONJICA

U Konjicu se čuva izuzetno vrijedan primjerak starog astronomskog instrumenta poznatog kao rub‘ tahta – osmanski astrolab kvadrant koji je služio za precizno mjerenje vremena, posebno u vjerske svrhe, poput određivanja vremena namaza ili izrade takvima (islamskih kalendara).

Ovaj instrument je izradio Emin, sin Omera, oko 1794/95. godine (1209. h.g.), što je potvrđeno natpisom na njegovoj površini. Iako se o samom autoru ne zna mnogo, jasno je da je bio poznavalac praktične astronomije, a moguće i vezan za neku domaću radionicu u Bosni i Hercegovini.

Rub‘ tahta iz Konjica izrađena je od drva (šimširovine), bogato ukrašena zlatnim tačkicama i finim linijama, s natpisima na arapskom pismu (nash talik). Na jednoj strani se nalazi rub‘ ul-mukantarat – mreža projekcija za izračunavanje kretanja Sunca i vremena, dok je na drugoj strani sinus kvadrant koji se koristio i kao jednostavno računalo.

Instrument je nekada služio za određivanje tzv. „alaturka vremena“ – lokalnog mjerenja od izlaska do zalaska Sunca, a muvekit (osoba zadužena za vrijeme) je svakodnevno podešavao satove u gradovima poput Konjica.

Danas se ova rub‘ tahta nalazi u MUZEJU GRADA KONJICA.

Ovaj raritet podsjeća koliko je precizna nauka bila važna za svakodnevni duhovni život, te koliki značaj ima očuvanje ovakvih predmeta naše prošlosti.


Izvor:
Jasminko Mulaomerović, Jedan stari astronomski instrument iz Konjica, u: Hercegovina: časopis za kulturno i historijsko naslijeđe, broj 3, Mostar, 1987, str. 79–86.