Medžlis Konjic

Promocija knjige “Imami Srebrenice 1992-1995.”

U okviru manifestacije “Dani tradicionalnih mevluda 2025.” Medžlisa Islamske zajedncie Konjic večeras je u Bosanskoj sobi Narodnog univerziteta u Konjicu održana promocija knjige “Imami Srebrenice 1992-1995: Memorizacija kao zavjet i opomena“ autora Alije Jusića.

O knjizi su govorili Refik ef. Delić, glavni imam MIZ Konjic i autor knjige Alija Jusić.

U uvodnoj riječi Refik ef. Delić je podsjetio na činjenice šta je neophodno da neko bude imam. Kazao je o imamskom pozivu i obavezama i odgovornošću koje taj pozov podrazumijeva. Podsjetio je ne izazove imamskog poziva u mirnodopskim uslovima a kako je u ratnim, posebno srebreničkim, to znaju imami koji su tokom agresije bili na području Podrinja i kasnije Srebrenice. Podsjetio je da je više od pola od broja imama u Srebrenici ubijeno. Podsjetio je na teške zločine nad imamima Podrinja tokom1992.godine koji su dijelili sudbinu svojih džematlija.

“Alija Jusić u ovoj knjizi govori o onom što se dešavalo u Srebrenici 1992-1995.g. s posebnim osvrtom na organizaciju vjerskog života i djelovanju imama u Srebrenici u tom periodu. Ova knjiga je i svojevrsni priručnik imamima danas kako se vjerski život može organizirati i u najtežim okolnostima.” – kazao je Refik efendija.

Redik efendija je na kraju obraćanja čestitao na djelu autoru prepustivši mu riječ.

“Ja sam živi, autentični svjedok života, rada i svih drugih aktivnosti u Srebrenici od 1992. do 1995. godine. Vjerske aktivnosti odvijale su se prema prilikama u nametnutoj agresiji, ali ponosno i dostojanstveno, kako imama, tako i svih pripadnika islama, od najmlađih do najstarijih. Mislim da je ovo prva knjiga, gdje se na jednom mjestu govori na temu vjerskog života, rada imama, sveukupnoj organizaciji, stanju i rušenju džamija i ostalih objekata u vlasništvu Islamske zajednice u Srebrenici. Također, ima i drugih priloga i sadržaja”  kazao je autor knjige Alija Jusić.

Ova publikacija nam po prvi put donosi cjelovite biografije 54 imama koji su boravili u Srebrenici tokom agresije na BiH. Knjiga je obogaćena fotografijama i prilozima tako da autor uz svaku biografiju donosi profilnu fotografiju svakog imama.

Vjerski život i rad imama odvijao se po džematima na slobodnim teritorijama. Imam Jusić u knjizu najviše prostora je posvetio događanjima od marta 1993. do 11. jula 1995. godine.

– Ukupno je obuhvaćeno 54 imama, sa dužnostima do i tokom agresije na Podrinje i RBiH. Bilo je i učenika medresa, ali su oni u potpunosti realizirali misiju imama, kao da su godinama bili imami, pa se ovo pisanje odnosi na sve one koji su boravili u Srebrenici po bilo kojem osnovu. Od ukupno 54 imama koji su boravili u Srebrenici, njih 27 su šehidi. Tadašnji OIZ Srebrenica 13 šehida, Bratunac 7 šehida, Zvornik 3 šehida, Vlasenica 3 šehida i Višegrad 1 šehid. Preživjelih imama bilo je 27, danas živih 15, ostali su do sada preselili na ahiret – istakao je Jusić.